Теми

За мен

Благодарност



Отдавна ми се искаше да направя материал за това човешко чувство. Няма по-вълнуващо и магично чувство от благодарността, освен обичта. Замислих се за естеството и, преди доста време. Мисля, че благодарността е онова чувство, което даваме в замяна на нещо получено. Защо чувство? Ами защото думата „Благодаря”, лишена от чувството на благодарността е като опаковка без съдържание. Ако получим без да благодарим или да дадем нещо обратно, тогава контактът е еднопосочен. Често от едната страна на контакта, получилият е добил нещо, считайки това за съвсем естественои не реагира нито с даване на нещо в замяна, нито с благодарност. Тогава далият, но неполучил нищо в замяна на даденото, остава неудовлетворен. Ще кажете „Не винаги”. Може би. Но неудовлетворението е трупащо се чувство. Колкото повече, толкова повече.

Ако нямаме какво да дадем в замяна, просто може да благодарим. Вижте семантиката на думата: Благо - даря, тоест дарявам благо. Така възникнала, двупосочността на даването и получаването материализира този природен закон и така контактът от еднопосочен, става двупосочен. Така вече не само има връзка. Така и двете страни са дали и получили. Така има удовлетворение и от двете страни. Така има баланс на взаимоотношенията. С годините доста мисли преминаха през съзнанието ми по повод благодарността и много от тях превърнах в умения. Част от тях открих след време прекрасно описани в книга на Луиз Хей и съавтори и ми се иска да ги споделя в вас, тъй като за мен са безценни.

И така световноизвестната американска писателка Луиз Хей, казва по въпрос на благодарността следното: „Забелязала съм, че Вселената обича благодарността. Колкото по-благодарен си, толкова повече блага получаваш. Под „блага" разбирам не само материалните неща, но и всички хора, места и преживявания, заради които си струва да се живее. Знаете колко прекрасно се чувства човек, ко­гато животът му е изпълнен с любов, радост, здраве и творчество, навсякъде среща зелена светлина и намира места за паркиране. Така е замислен животът ни. Вселе­ната е щедра и изобилна и обича да бъде оценявана по достойнство.

Благодарността ни носи още нещо, за което да сме благодарни. Тя засилва изобилието в живота ни. Липсата на благодарност и оплакванията ни носят малко неща, за които да сме благодарни. Оплакващите се неизменно откриват в живота си малко хубави неща или не се радват на онова, което имат. Вселената винаги ни дава онова, което вярваме, че заслужаваме. Много от нас са възпита­ни да виждат само липсващото и да усещат тази липса. Вярваме в оскъдицата и после се чудим защо животът ни е толкова празен. Ако ни изпълва мисълта: „Аз нямам достатъчно и няма да бъда щастлив, докато е така...", ние поставяме живота си в режим на изчакване. Тогава Вселената чува: „Аз нямам и не съм щастлив" и ние получаваме още от същото. 

Добре е да бъдем благодарни дори и за получените уро­ци. Не бягайте от уроците, те са малки съкровища. Кога­то се поучим от тях, животът ни се променя към по-добро. Сега се радвам всеки път, когато видя някоя тъм­на страна на личността си. Това означава, че съм готова да се освободя от нещо, което е спъвало живота ми. Каз­вам; „Благодаря ти, че ми показа това, за да мога да го излекувам и да продължа напред". Така че, все едно дали урокът е внезапно изскочил „проблем" или възможност да видите стар негативен модел в себе си, от който е вре­ме да се освободите - радвайте се!”

Хареса ли ви? Или ви звучи странно? Може би. Може би защото животът ви до сега е бил подчинен на дълбоката нагласа, че получаваме априори живота с всичко в него. И лошо и добро. Хаотично може би. Не е така. Не съм съгласен. Да, животът ни е даден, но това е началото. Оттам нататък е нужно да се научим да общуваме с него. А какво е да общуваш? Простичко е, това е да взимаш и даваш. Тогава имаш „връзка” с него и можеш да приемеш и доброто и лошото. Замислих се тук колко странни понятия имаме за лошото. Дали лошото е само лошо, дали лошото не може да ни е полезно? Да ако прочетете отново последния пасаж от Луиз Хей за уроците на живота ще разберете какво точно имам предвид. Тогава лошото спира да е лошо и с благодарност го трансформираме в урок и след това в полезно за нас добро.

Погледнете и написаното от Керълайн А. Бретън: Благодарността е много важна за качеството на живота. За себе си знам, че когато изпитвам благодарност, тогава съм широко отворена за всичко добро, което може да дойде при мен. Обратното също е вярно. Ако нищо не се случва в живота ми, просто трябва да проверя барометъра на благодарността и тогава виждам, че затвореното сърце е блокирало пътя към Първоизточника на щастието, радостта и блаженството.

При мен вече се е превърнало в навик да действам така, сякаш съм благо­дарна, дори когато ми е трудно да създам неопределимото усещане, което се появява естествено, когато си бла­годарен и признателен. И не след дълго аз СЪМ благодарна! Създала съм си ритуал да си напявам за всички неща, за които съм признателна, докато шофирам. Започвам пе­сента с проста благодарност за нещо дребно и това отприщва безкрайна поредица от неща, за които съм приз­нателна. Тази практика е особено въодушевяваща, ако не съм в настроение. ....С този вид химия в главата и тялото, енергията, която се излъчва от вас и докосва всекиго и всичко, няма как да не се върне при вас и то многократно увеличена!”

И още нещо важно! „Благодарността наистина е като лоста на скоростната кутия и може да превключи мисловния ни механизъм от тревожност в покой, от вкопчване в съзидателност, от страх в любов. Когато сме благодарни, способността да се отпуснем и да присъстваме съзнателно в настоя­щето ни се удава естествено”, Казва Джоан Борисенко, доктор по философия.

Е, добре! Споделих много важни според мен неща, макар и цитирайки други хора. Защо не? Учудващото за мен беше, че не мисля единствено аз така. А щом нещо работи не само при мен добре, защо да не работи при всички? Ако желаете, пробвайте! Всички сме човешки същества и едни и същи природни принципи действат при всички ни. Какъв ли свят бихме построили ако съумеем да ползваме даденото ни априори от природата, а след това се научим да го ползваме с благодарност и продължим да го умножаваме с обич и грижа?