Здравейте,

Благодаря Ви за интереса!

Радвам се, че ми давате възможност да споделя част от идеите, знанията и опита си. Да, по този начин споделям частица от себе си.

Всичко написано от мен тук има елемент на свързаност. Не съм изложил просто отделни теми. Не съм нахвърлял просто знания или опит по тема. Идеята ми е да споделя нещо повече, а то е една по-разширена моя визия за човешкото същество, за проблемите му и същността на някои важни елементи в него. Разбирайки ги, можем да си помогнем да се доближим до онова, което повечето от нас мечтаем, да сме щастливи.

Продължавам да пиша всяка седмица и ще бъда благодарен ако споделите мнението си по отделните теми! Това би ми помогнало да открия нови насоки за работа или мои грешки.

Бъдете щастливи!

Владимир Пожарашки

Болката какво е.



Пиша тези редове със съзнанието да опитам да „разчупя” представата на хората за болката. Говоря за болката в по-широк план и телесен и душевен. Всички казваме: ”Не искам да ме боли”, и не казвам, че не сме прави. Няма нормално същество, което да иска да го боли или да му е приятно да го боли. Грешката мисля, че правим след тази фраза. И тя е, че бягаме от болката.


Да, в „животинската част” на нашия ум - подсъзнанието, да избягаш от болката е основа на оцеляването. И животните функционират така, много просто, бягам от болката и отивам към удоволствието. Но ние сме хора. А човешкото същество има съзнание, единственият вид на планетата, който може да осъзнава, да разбира и да реагира според осъзнатото, а не просто неосъзнато да реагира по простия двоичен, първичен начин на животните диктуван от болката и удоволствието. Така, връщам се на грешката.


А тя е именно, че забравяме, че притежаваме съзнание, чийто смисъл е разбирането. Тази способност ни дава възможност да слезем „под” случващото се, за да потърсим причините за него. Няма нищо случайно на този свят. Всяко нещо случващо се, е следствие на причина, а то само по себе си става причина за следващото случващо се нещо, което се явява следствие на причината си. Всичко в света, в който живеем е част от причинно-следствени вериги. И така за болката отново.


Болката разглеждам като сигнал. Представете си, че във Вас имате алармена система, която ви известява, когато нещо не е наред в системата. Е, болката е „гласа” на тази предупредителна система. Да но първичния ни животински ум, подсъзнанието е настрен да бяга от болката. И логично, несъзнателните животни като получат сигнал, бягат за да спасят живота си. И ние реагирайки първично, хукваме така далеч от болката, обръщаме и гръб, пием обезболяващо лекарство, страхуваме се от нея. А как не, нали като ме боли значи съм болен.


Аз мисля по друг начин. Когато ме боли не мисля че съм болен, а мисля че когато ме боли и не обърна внимание веднага и адекватно, тогава болката ще премине в болест. Болката просто ни е предупреждавала за проблема и за болесния процес, който се оформя в нас. Може би звучи странно подобно изказване?


Замислете се обаче, струва си. Разумното същество затова е разумно, защото може да използва потенциала на ума си, а неразумното е неразумно или защото няма разум въобще или защото не иска да ползва разума, който има.


Болката е едно от най-важните неща в живота ни. Нужно е да се научим да я уважаваме, разбираме. Нужно е да се научим да я „чуваме”, защото ако не го умеем, означава че сме загубили способността си да общуваме със своята дълбока същност – тялото. А губейки връзката си с тялото, губим връзката със своята преживелищна част. Така оставяме тялото на болестните процеси, родени от проблемите ни и заживяваме дистанцирани от него, като че ли не сме едно цяло, като щраус с главата в пясъка. И още нещо много важно.


Така заживяваме с мисли и илюзии, които ни отделят от истинския живот. Заживяваме наужким, а се чудим защо това не е нашият живот. Да, не е, защото ние сме избягали от него.


Колкото до болестта, обикновено я приемаме априори, опитваме се да я разгледаме като нещо, което ни се случва извън нас и нашата воля. Не съм съгласен. Болестта винаги е предпоследният етап от един дълбок вътрешен процес, който търси решение на още по-дълбок вътрешен проблем чрез изявата му навън в света. Затова твърдя, че който се научи да уважава болката и да я „чува”, той може да предотврати появата на болестите.