Здравейте,

Благодаря Ви за интереса!

Радвам се, че ми давате възможност да споделя част от идеите, знанията и опита си. Да, по този начин споделям частица от себе си.

Всичко написано от мен тук има елемент на свързаност. Не съм изложил просто отделни теми. Не съм нахвърлял просто знания или опит по тема. Идеята ми е да споделя нещо повече, а то е една по-разширена моя визия за човешкото същество, за проблемите му и същността на някои важни елементи в него. Разбирайки ги, можем да си помогнем да се доближим до онова, което повечето от нас мечтаем, да сме щастливи.

Продължавам да пиша всяка седмица и ще бъда благодарен ако споделите мнението си по отделните теми! Това би ми помогнало да открия нови насоки за работа или мои грешки.

Бъдете щастливи!

Владимир Пожарашки

Кой идва за терапия?




Забелязал съм, че е много трудно е да се набере номера на психотерапевт. Хората продължително се опитват да се справят с проблемите си сами, правейки това или онова чуто от познати или писано в блогове или книги, обикалят врачки и баячки, леят им „куршум”, а често и посягат към алкохол или други психотропни субстанции /алкохолът е най-достъпния антидепресант-пия, за да забравя/.  При друга категория хора, избрали медикаментозна терапия само, продължителното приемане на медикаменти понякога води до странични ефекти или се налага увеличението им, вместо да бъдат спряни във времето. 

Търсенето на квалифицирана професионална помощ за справяне с  проблемите не е белег на слабост. Точно обратно, показва воля за оздравяване. Няма „срамни” неща. Нищо човешко не ни е чуждо. Което е създадено от човек се поправя от човек. А човек, човек среща.

Понякога идват хора, които имат някакъв житейски проблем, който не могат да разрешат и за тях справянето с проблема е водещо и тогава се работи за преодоляването му. Тези хора не желаят да работят дълбинно със себе си. Те са преценили, че моментния им статут ги задоволява и единствено житейския казус ги затруднява. Всеки преценява за себе си диапазона на реконструкция и това е негово право. 

На първото интервю, след дефиниране на проблема и насочващ разговор се преценява  и се заявява ясно и категорично, „Да, мога да поема ангажимент” или „Не, не мога да поема ангажимент”. Дали този казус може да се реши без дълбинна работа и би се повлиял с техники, които не работят дълбинно и с разговори, това няма как да се прецени в началото на работата. Истината е, че това, което е отгоре и е видимо е различно от същността на проблема. 

Същинския проблем е реално невидим в началото и за двамата и за пациент и за терапевт. Става видим в процеса на терапията първо за терапевта, а после за пациента,  а осъзнаването му е цел номер едно. 

Цел номер две е промяната на отношенията и поведенията. Тогава същинския проблем изчезва. Същинския процес на работа и усещането за "себе", на човека, с който се работи е водещия фактор.
По-често идват хора, при които има сериозни психологически проблеми и клинични диагнози – тревожни или депресивни състояния, фобии, натрапливи мисли и поведения и други, които можете да видите изброени по-надолу в блога. Желателно е да се знае, че всички подобни състояния изискват сериозна психотерапевтична работа и не могат да се включат в графата „житейски проблем”. 

Практиката е показала, че зад симптома, оплакването, проблема стоят дълбоки причинно-следствени вериги, с които е необходимо да се работи. Не се ли отстранят причините, симптома продължава да съществува или се трансформира /например една генерализирана тревожност може да премине във фобия, паническо разстройство или да се насложи депресивна симптоматика след време/. Най-често сериозността на проблемите се осъзнава едва когато в хода на терапията те започват недвусмислено да се дефинират като конкретен проблем от самия пациент. 

Има хора решили да работят с проблемите си и да ги разрешат, има и колебаещи се, има и все още само четящи, а има и много срамуващи се. Всеки има право над живота си и това как ще го изживее си е негово решение. Истината е, че хубавите неща се случват тогава, когато си готов за тях, а и когато упорито желаеш да ти се случат.