Видове: Голямо е разнообразието в проявата на депресивните разстройства. В литературата има разгледани няколко основни вида депресивни епизоди, като основното клинично разделяне е лек, среднотежък, тежък и други. Освен това, че във всяка степен симптомите са с различен брой, и различна сила на изява, симптомите може да имат различна комбинация по вид и степен на проява, като има водещи и по-слабо проявени. Според тежестта на изява на отделните симптоми се оформят и различни типове депресивни клинични картини. Това богатство от симптоми, клинични картини и степени, създават разнобразието от клинични находки, оформят индивидуалната специфика при всеки пациент и съответно представляват диагностична сложност. Няма да ги разглеждам и описвам в детайли. Не е това задачата на този материал. Това е работа на специалистите, които се обучават да поставят квалифицирано диагнози и да извършат въз основа на това, съответното лечение.
Депресивният синдром е съставен от четири основни симптома: болестно потиснато настроение, понижена действена активност, забавен мисловен процес и характерни телесно-вегетативни реакции.
Потиснатото настроение е най-важният и най-характерен депресивен симптом. Още преди ясното му клинично диференциране като тъга, мъка, страх или тревога, началната депресивния отенък в настроението се проявява с намалена емоционалност, склонност към песимизъм, отслабване или дори загуба на способността за радост, неспособност да се изпита удоволствие, да се смееш и веселиш. Много важен симптом е загубата на интереси. Постепенно избледняват, а после напълно изчезват положителните емоционални изживявания. Засегнатият става все по-дълбоко потиснат, затворен, себевглъбен. Страданието му, оформя водещата характеристика на състоянието. Нищо не е в състояние да го зарадва, да предизвика простичко удоволствено преживяване. В клиничната картина изпъква чувството за видимо безпричинна тъга и мъка, която може да стане много интензивна. Интензивна до степен на огромна, страшна мъка, която болните може да усещат като физическо страдание и болка, локализирана най-често в гърдите и в сърдечната област. Състоянието се нарича „витална тъга” и е описана отдавна в медицинската литература. Счита за един от основните депресивни симптоми. Отделил съм му специално място по-долу към соматичната симптоматика. При други болни доминира необяснима тревожност или интензивен страх, който не е конкретно предизвикан или мотивиран, а е безпричинен. В други случаи болните изпадат в дълбока апатия. Те са безразлични и безчувствени към всичко, което ги заобикаля, дори към най- близките им. Понякога се обвиняват, че не изпитват никакви човешки чувства и затова не заслужават да живеят. Чувството за отчаяние и безперспектива обзема изцяло съзнанието на болните. Бъдещето им изглежда пълно със страдание и не се вижда никакъв изход, всичко е безсмислено, включително и животът. Така понякога стигат до вземане на фатално решение да сложат край на живота и се извършват самоубийствени действия /суициди/.
Ниската действена активност в началото на разстройството се проявява с усещане за понижен жизнен тонус, вялост, слабост, лесна уморяемост, ленивост. Постепенно болните стават несигурни, нерешителни и безволеви. Характерно е усещането за енергиен спад, намаляване на активността, ограничаване до пълна загуба на интересите и инициативността. Потиснатостта на психиката и действената способност се задълбочават непрекъснато и заедно. Хигиената е занемарена. Движенията са забавени, тези хора прекарват повече време в леглото, значително отпуснати или обратно са напрегнати, възможно е да са тревожни и суетливи. Характерна поза за тях е прегърбената, с наведена глава, сведени рамене, ръцете са отпуснати върху коленете или сключени в скута. Мимиката е застинала в израз на дълбока печал, мъка. Страдание струи от тях. При тежка депресия болните не могат да заплачат, сълзите изчезват, очите са сухи, мигането е рядко. Така, те губят естествения си механизъм да облекчат мъката и болката. Характерно е отпускането на горните клепачи. Това са типичните тъжни очи. Рядко, двигателната потиснатост може да прерастне в депресивен ступор, при който е налице пълна обездвиженост, с невъзможност за установяване на словесен контакт и отказ от храна. Това са редки и тежки клинични състояния изискващи хоспитализация.
Промените в мисленето са тясно свързани с нивото на потискане на емоциите. Мисленето е забавено, потиснато. Бързината на асоциациите намалява, губи се последователността в извършването на различни дейности и болните изпитват затруднения в извършване на елементарни жизнени действия в бита, започват да не могат да се справят с работата си, губят организация на действията си, поради объркване и забавяне на мисловния поток. Така забавеният мисловен поток не може да настигне нормалния ритъм на живота и това ги довежда до объркване и засилва усещането за несправяне. Това ги депресира допълнително, прави ги все по-несигурни, боязливи и тревожни. Появяват се малоценностни изживявания, които чрез механизмите на самосъжалението и самообвинението в психологичен план утежняват състоянието. Последните две поведения са много характерни за депресивно болните. Важен момент е болестното тълкуване на отделни факти и събития от миналия живот. Може да се самообвинят, че са допуснали непростими грешки или позорящи постъпки, за които заслужават наказание. Че трябва да бъдат наказани, че не заслужават нищо. Тук, при напредналите в развитието форми на депресия може да се появят налудни моменти на тълкуване на ситуациите, които са не по-малко опасни от суицидните мисли и които са типични за някои от най-тежките депресивни състояния. Задължително е да се потърси помощ тогава от квалифицирани специалисти психиатри, тъй като тези състояния крият животозастрашаващи елементи и е нужна спешна хоспитализация. По въпроса да налудностите при тежки депресивни състояния може да се говори доста, но е достатъчно да се има предвид, че това са мисли нямащи нищо общо с реалността. В случай на суицидни мисли/мисли за самоубийство/, те не бива да се пренебрегват в никакъв случай, а да се потърси помощ. Не е задължително зад всяка изказана такава мисъл да има реално желание за отнемане на собствения живот. Не е изключен опит за привличане на внимание, но задължително трябва да и се работи активно с това, защото даже и зад опита за привличане на внимание по такъв краен начин стои много болка. Отзад винаги има основание. Не забравяйте това!
Телесно-вегетативни реакции заслужават особено внимание, защото често те са в основата на първите оплаквания, заради които депресивно болните търсят медицинска помощ. При депресия тези симптоми са са безсъние, безапетитие, сексуални нарушения и главоболие. Типични вегетативни разстройства са тахикардия/сърцебиене/, разширени зеници, сухота на лигавиците и запек.
Безсънието се смята за основен симптом на депресията. Сред населението разстройства на съня се срещат от 20 до 38%, при психично болните - средно 73%, а при болните с депресия те достигат 92-99%, т.е. практически засягат всички болни. Забележете, наличието на безсъние, не е достатъчно основание за поставяне на диагноза депресия. Типично е ранното сутрешно събуждане, в резултат на което общата продължителност на съня е значително скъсена. Въпреки повишената и преждевременно настъпваща сънливост във вечерните часове, довеждаща до ранно лягане, болните трудно заспиват. Сънят е повърхностен, с чести пробуждания и с редки кошмарни сънища. При някои форми на депресия вместо безсъние е налице сън с продължителност 10-12 часа и повече.
Безапетитието е много често оплакване при депресията. То довежда до изразено отслабване, когато е изразено в тежка форма и е по- продължително. На този симптом се придава особено клинично значение при загуба на повече от 5% от телесното тегло през последния месец. Безапетитието е белег и на други заболявания, така че не трябва да се разглежда като изолиран специфичен за депресивните състояния белег.
Сексуалните нарушения се характеризират с намалено или липсващо либидо и загуба на потентността. В психологичен и психопатологичен план това създава допълнителни проблеми, особено при мъжете, защото присъщите на болестното състояние разстройства се възприемат по малоценностен механизъм като доказателство за непълноценност и негодност за нормален живот.
Главоболието често да се дължи на повишеното кръвно налягане, което често се установява при депресивните разстройства, особено при възрастни болни. То закономерно съпътства дълбоката физическа и психическа астения, както и състоянията на интензивна тревожност и страх.
Виталната мъка има стойност на телесен симптом, тъй като се проявява с физическа болка в областта на гърдите и е свързана с тежкото подтискане на емоционално-чувствената сфера. Нейната интензивност може да се променя в рамките на денонощието. Обикновено в сутрешните часове, непосредствено след събуждане тя е най-силно изразена и се изживява особено мъчително от болните. Тогава се засилват екстремно и тревожността, и най-вече суицидната зареденост. В късните следобедни часове и привечер може да настъпи определено разведряване.
Започвайки да пиша този материал имах идея да запозная интересуващите се с общите и най-важни симптоми на това състояние, така че ако забележат, че те или техен близък има някакви оплаквания, които са сходни с тук описаните, да могат да реагират адекватно, като посетят специалист. Депресивните състояния с огромното си разнообразие и прояви по интензитет може да заблудят неквалифицирания, но специалистът има развит усет за откриването им още в „зародиш”. Има още нещо важно. А то е, че депресивните състояния най-често са с прогресивен ход ако не се работи с тях, а сериозността и дълбочината на състоянията, до които може да се стигне е значителна като риск. И още нещо важно.
Едно депресивно състояние никога не е само личностен проблем. Както и много други състояния от областта на психопатологията, то е и значим социален проблем. Имам предвид, че проблемът се пренася на работното място, в семейството, сред окръжението на засегнатия. С тези си думи не желая да уплаша никого, а да подчертая нуждата от сериозно отношение по въпроса. Коментари от рода: „Тя е малко депресирана, но ще се оправи” едва ли е повод за снизхождение или неглежиране, точно обратно. Това означава, че някой не може да се справи с нещо в живота си и това го притеснява сериозно, но той не открива в себе си ресурса да се справи сам. И че ако състоянието и причината не се разрешат адекватно, то рискът от задълбочаване или просто продължаване на подтиснатото състояние неизвестно колко време, е съвсем реален, което може да доведе до сериозни промени в живота на засегнатия и окръжението му.
На финала държа да отбележа, че този материал има информационна стойност и може да служи само за ориентир, а не за диагностичен справочник. Желая да помогна с тази информация на онези, които имат такива симптоми, а не знаят какво им се случва и как да процедират. Смятам, че ако с един симптом се работи адекватно и навреме, той не прогресира. И още нещо важно! Моля, не си поставяйте диагноза сами! Това е винаги грешно и вредно за вас. Поставянето на точна диагноза изисква дългогодишно специализирано обучение и има за цел само и единствено правилно лечение. Така, с тези си думи, спазвайки древното и основно лекарско правило: „primum non nocere”, което ще рече: „първо да не навредим”, правя опит да ви предпазя и да ви помогна.